Ewolucja środowiska pracy – kawiarnie przyjazne biznesowi

Udostępnij ❤️

Na przestrzeni ostatnich kilku lat staliśmy się świadkami niewiarygodnych zmian w sektorze zatrudnienia w Polsce. Nie tylko wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów wielu dziedzin, ale nastąpiła również ewolucja form zatrudnienia. Pojęcia “home office”, “praca zdalna” czy “freelancer” stały się standardem – pozycjami obowiązkowymi i poszukiwanymi wśród ofert pracy. A jeszcze do niedawna słyszeliśmy o nich wyłącznie od znajomych pracujących w zagranicznych korporacjach.

Według raportu Remote Future co trzeci Polak deklaruje, że jego firma umożliwia pracę zdalną. Natomiast 76% spośród osób, które mają ten przywilej potwierdza, że korzysta z niego przynajmniej raz na jakiś czas. Spośród tej grupy ⅓ pracuje zdalnie do 5 dni w miesiącu, a kolejna ⅓ stale.

Ewolucja środowiska pracy okiem rekrutera

Aby zgłębić temat od strony praktycznej, zapytaliśmy Bartosza Olejniczaka – Managera ds. HR w firmie InsERT – o trendy i standardy zatrudnienia w Polsce oraz o potrzeby wyspecjalizowanych pracowników, kandydatów.

Rynek zatrudnienia zmienia się w ekspresowym tempie. Jakie zmiany nastąpiły w temacie oczekiwań specjalistów, szukających nowej pracy, wyzwań? Home office, B2B, praca zdalna?

Zmiany oczekiwań pracowników są bezpośrednim wynikiem zmiany naszego stylu życia, w którym coraz bardziej poszukujemy satysfakcji i poczucia sensu we wszystkim co robimy. Dlatego tak bardzo cenimy elastyczność, mobilność, bezpośredni dostęp do informacji których potrzebujemy 24/7, bo dzięki nim nie czujemy się skrępowani i ograniczeni. Oczekiwania pracowników coraz częściej zaczynają więc dotyczyć nowych narzędzi lub sposobów na wykonywanie pracy, takich jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy forma umowy dopasowana do potrzeb pracownika.

 

Jak firmy reagują na te potrzeby? Dostosowują się, szukają wspólnego środka, czy trzymają się dotychczasowych zasad formy i struktury zatrudniania?

Od pewnego czasu standardy na rynku pracy pod tym względem wyznaczają firmy technologiczne, które mają największe zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, a co za tym idzie – największy problem w ich pozyskaniu. Takie firmy w pierwszej kolejności wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników, dając im m.in. możliwość pracy zdalnej czy telepracy. Ich tropem idzie jednak coraz więcej organizacji – jeżeli oczywiście tylko mogą sobie na to pozwolić. Mam poczucie, że firmy coraz częściej zauważają potrzeby swoich pracowników i kandydatów, dlatego starają się znaleźć złoty środek czyli rozwiązania, które zadowolą obie strony.

Rynek pracownika

Za zmianami goni potrzeba dostosowania się do nich. Dlatego rynek szybko zareagował tworząc siatkę usług, produktów i możliwości dla pracowników delegowanych czy samozatrudnionych, którzy coraz chętniej pracują poza biurem lub po prostu takiego nie posiadają. Stanęły co-worki, w których mniejsze firmy lub freelancerzy mogą nająć gotowe do pracy powierzchnie, ze wspólnymi strefami, za które w pełni odpowiada wynajmujący. Co jednak w sytuacji, gdy naszą pracę chcemy przenieść w zupełnie nie-biurowe i nie-domowe środowisko?

Nowoczesna #smartkawiarnia – pracuj zdalnie poza domem

Praca poza biurem i poza domem? Oczywiste skojarzenie – kawiarnia. Tylko czy aby na pewno kawiarnia i czy każda? Wybierając pracę zdalną głównie kierujemy się następującymi pobudkami:

  • oszczędność czasu na dojazdach do pracy;
  • mniej “small-talków” i rozpraszaczy = lepsza efektywność pracy;
  • wyrwanie się rutyny i czterech biurowych ścian;
  • większy komfort  (luźniejszy ubiór, praca z dala od biurka).

Start dnia poza biurem zdecydowanie może pobudzić naszą kreatywność, w dodatku możemy założyć, że nikt nie będzie nam przeszkadzał face2face, a nasza komunikacja z klientami / współpracownikami ograniczy się do komunikatorów i skrzynki mailowej. Jednak ponad wygodę umysłu musimy zweryfikować, czy w kawiarni aby na pewno znajdziemy odpowiednie warunki do pracy.

W lutym 2019 roku zainicjowaliśmy nowy projekt #smartkawiarnia, w ramach którego zapraszamy do współpracy nowoczesne kawiarnie przyjazne biznesowi, freelancerom. Są to miejsca, w których znajduje się odpowiednia przestrzeń dla osoby pracującej z laptopem. Przestrzeń oraz podstawowe narzędzia pracy, do których (ponad oczywistości jak dostęp do wi-fi i gniazdek zasilających) zaliczamy możliwą potrzebę wydrukowania dokumentów, umów. W końcu nie chcemy rezygnować z dnia poza biurem przez brak dostępu do drukarki, prawda?

 

Postanowiliśmy rozwiązać ten problem i w ramach naszego projektu mobilne drukarki Zeccer stanęły w 21 kawiarniach w 3 miastach: we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

#smartkawiarnia

PRACUJ. UCZ SIĘ. TWÓRZ. DRUKUJ.

ZALETY:

  • lokale są czynne dłużej niż punkty ksero;
  • drukarki są dostępne w weekendy i niedziele niehandlowe;
  • kawiarnie zlokalizowane są zarówno w centrum i na obrzeżach miasta;
  • przyjemne z pożytecznym – aromatyczna kawa + ciacho + stanowisko pracy z “współdzieloną” drukarką.

Kawiarnie o projekcie

Zadaliśmy kilka pytań właścicielowi kawiarni Antresola Poznań , która dołączyła do projektu w marcu:

Dlaczego zdecydowali się Państwo na współpracę z Zeccerem?

Głównym powodem był innowacyjny pomysł i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Coraz częściej kawiarnie stają się nie tylko miejscem relaksu, ale też miejscem pracy, nauki. Możliwość wydruku w lokalu jest dużym ułatwieniem. Firma Zeccer od razu przekonała nas do współpracy swoją otwartą postawą i świeżymi pomysłami. Lubimy wspierać nowe inicjatywy i korzystać z ciekawych rozwiązań.

Jak identyfikują się Państwo z programem #smartkawiarnia?

Jest to program, w którym kawiarnie mają z pewnością dużą przewagę konkurencyjną. Smartkawiarnia wspiera potrzeby osób pracujących i najprościej ujmując – osób potrzebujących wydruku. Cieszymy się, że ponad aromatyczną kawę i ciasto tworzymy przestrzeń do pracy czy nauki.

Jak oceniają Państwo zainteresowanie klientów oraz z jakimi opiniami się Państwo spotykają?

Goście chętnie korzystają z drukarki i bardzo sobie chwalą pomysł. Pojawia się również wiele pytań o to jak drukarka działa, w końcu to nietypowa usługa, szczególnie w kawiarni.

Gdzie pracować i uczyć się zdalnie – lista kawiarni do pracy

Poniżej lista kawiarni, które dołączyły do programu #smartkawiarnia. W nich wydrukujesz zdalnie potrzebne dokumenty:

Kawiarnie WROCŁAW:

Kawiarnie POZNAŃ:

Kawiarnie ŁÓDŹ:

Kawiarnie ŚLĄSK I GÓRNY ŚLĄSK:

Kawiarnie WARSZAWA:

Kawiarnie KRAKÓW:

Kawiarnie BERLIN:

Kawiarnie LIPSK:

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *